IZOLACJA NATRYSKOWA

Piana poliuretanowa, jakiej używamy to najlepszy sposób na docieplenia budynków jaki jest dostępny na rynku. Natrysk już kilkunastu centymetrów piany poliuretanowej na poddasze lub kilku na fundament czy pod wywlekę przynosi zauważalne oszczędności energii, oraz zapewnia długi okres działania takiej izolacji bez strat na jej jakości z biegiem czasu.

Najważniejsze zalety pianki:

Przede wszystkim pianka poliuretanowa jako izolacja pomaga utrzymać w pomieszczeniu ciepło zimą i chłód latem. Dlaczego? Ponieważ jest nanoszona (natryskiwana) bezpośrednio w luki pęknięcia i w innne trudno dostępne miejsca/powierzchnie. Piana natryskowa (inaczej pianka pur) rozszerza się i wypełnia szczeliny do których inne materiały do izolacji nie mogą dotrzeć.

Bardzo mocną stroną piany (w przeciwieństwie do innych metod izolacji) jest to, że nie posiada żadnych połączeń, w związku z tym nie powoduje powstania mostków termicznych.

Istotną zaletą pianki PUR jest to, że jest ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia i życia ludzi, nie powoduje alergii oraz nie posiada żadnych substancji rakotwórczych.

Dotychczas wykorzystywane materiały izolacyjne, takie jak styropian i wełna mineralna posiadają w swojej strukturze warstwy powietrza odpowiadające za wartości termoizolacyjne, w związku z tym po upływie jakiegoś czasu (zazwyczaj ok. 6-8 lat), wartości izolacyjne styropianu, czy też wełny mineralnej drastycznie się obniżają na skutek tzw. „zanikania warstwy powietrznej”.

Na czym to polega?

Ocieplanie pianką poliuretanową polega na natrysku w jednakowym czasie dwóch składników za pomocą specjalnej maszyny, w wyniku którego powstaje gotowy produkt zwany pianką poliuretanową. Jest to obecnie najbardziej trwała i skuteczna metoda ocieplania dachów i poddaszy, ponieważ jest w stanie wypełnić najmniejsze i bardzo trudno dostępne szczeliny, które nie dałoby się ocieplić metodami tradycyjnymi.

Wyższość pianki nad innymi materiałami

Pianka poliuretanowa posiada współczynnik izolacyjności cieplnej (parametr lambda) o wartości 0,23 W/mK , dlatego też lepiej izoluje niż np. styropian lub wełna mineralna .Wystarczy wykonać 10 cm natrysk pianki pur a zastąpi nam to ok. 16 cm warstwę styropianu lub 18 cm warstwę wełny. Różnice zostały przedstawione na poniższym wykresie.

Grupa Expert.

Ekspert w dziedzinie ociepleń.